تفاوت موهای کرکی و ترمینال

تفاوت موهای کرکی و ترمینال ، فروز صنعت فرنام

تفاوت موهای کرکی و ترمینال طبق آناتومی چه چیزی می باشد؟

تفاوت موهای کرکی و ترمینال : در این مقاله بر آنیم تا با شناخت آناتومی پوست و مو به این نتیجه برسیم که تفاوتهای اصلی موهای کرکی با موهای ترمینال چه چیزهایی بوده و چه تاثیراتی می تواندبر روی نتیجه بخشی کار باسیستم های حذف موهای زاید داشته باشد.

 فولیکولهای مو شامل بولب (پیاز) (ماتریکس و پاپیلای درم)، لاف خارجی ریشه و بیرون زدگی و تنه مو می باشد. عمق ماتریکس مو در پوست بین 2 تا 7 میلی متر (بسته به محل مورد نظر در بدن)بوده و بیرون زدگی مو در حدود 5/1 میلی متر قطر دارد.

 

رشد مو در سه مرحله با تغییرات مشخص بولب مو در زیر پوست رخ می دهد:

1- آناژن که مرحله رشد فعال مو است و در آن پیاز مو از حداکثر پیگمانتاسیون تیره برخورار است.

2- کاتاژن که مرحله پسرفت است و در آن تقسیم سلولی متوقف شده و فولیکول مو شروع به تحلیل می نماید.

3- تلوژن که مرحله استراحت بوده و پیاز مو در آن از حداقل پیگمانتاسیون برخوردار است.

در واقع، رشد مو توسط سلولهای بنیادی اپی تلیال واقع در بیرون زدگی (برجستگی نزدیک محل اتصال عضله راست کننده مو) آغاز می شود. در طول مرحله آناژن سلولهای به سرعت تقسیم شوندهماتریکس در پیاز مو سبب افزایش طول مو و انتقال ملانین به ساقه مو و در نتیجه پیگمانتاسیون آن می گردند. نمای ظاهری ساقه (تنه) مو در بالای سطح پوست در طی این سه مرحله از رشد مو تغییر نمی کند.

 

در بالغین دو نوع مو وجود دارد؛ موی پرزی (کرکی) و موی ترمینال (انتهایی).

موهای کرکی ظریف (نازک) بوده و قطری حدود 20-50 میکرومتر داشته و رنگ روشنی دارند. موهای پرزی را اغلب اصطلاحا «کرک هلویی» اطلاق می کنند.

یکی دیگر از تفاوت های کوهای کرکی و ترمینال این است که موهای ترمینال خشن (ضخیم) بوده، اغلب قطری در حدود 150-300 میکرومتر داشته و رنگی تیره دارند. نوع مویی که یک فولیکول تولید می کنند ممکن است به مرور زمان تغییر کند. به عنوان مثال در طی دوره بلوغ افزایش سطح هورمون های آندروژنی سبب جایگزینی موهای کرکی با موهای ترمینال در برخی مناطق بدن می گردد.

ادامه مطلب  هایفو چیست؟معجزه قرن برای جوانسازی پوست

* درصد موهای مرحله آناژن در هر زمان و طول مدت مرحله تلوژن برای مناطق مختلف بدن را در جدول زیر مشاهده بفرمایید.

 

طول مدت تلوژن (به ماه)

درصد موهای آناژن

ناحیه بدن

3-4

85

اسکالپ (پوست سر)

5/2

70

ریش

5/1

65

بالای لب

3

30

زیر بغل

3

30

ناحیه پوبیس

5/4

20

بازوها

6

20

ساق ها

 

ملانین رنگدانه ای است که سبب ایجاد رنگ در پوست و مو می گردد. ملانین در نواحی مختلف فولیکول مو شامل ساقه، پیاز و غلاف خارجی ریشه مو قرار دارد. دو نوع پیگمان ملانین توسط ملانوسیت ها تولید می شود؛ یوملانین و فئوملانین. یوملانین رنگ قهوه ای سیاه دارد و نوع غالب در انواع پوست تیره بوده و در موهای با رنگ تیره یافت می شود. فئوملانین رنگ زرد-قرمز دارد و نوع غالب در انواع پوست روشن بوده و در موهای قرمز و بلوند یافت می گردد. موهای سفید و خاکستری فاقد ملانین هستند.

موها در ابتدای مرحله آناژن بیشترین حساسیت را به درمان با لیزر دارند چرا که ماتریکس دارای حداکثر محتوای ملانین بوده و پیاز مو در حداکثر میزان تیرگی خود قرار دارد. درصد موهای آناژن بسته به محل مورد نظر در بدن متفاوت است. در مناطقی که حداکثر میزان موهای آناژن وجود دارد (مثل اسکالپ) بیشترین پاسخ به درمان با لیزر مشاهده می شود. طول مدت تلوژن به عنوان یک رهنمود کلی برای تعیین فواصل درمان با لیزر بکار می رود. برای مثال در ناحیه بالای لب طول مرحله تلوژن کوتاه بوده و در نتیجه نیاز به فواصل تقریبا 1 ماهه بین درمانها می باشد. در حالی که طول مدت مرحله تلوژن در ساق بیشتر بوده و فواصل درمانی می بایست 2 ماه یا بیشتر باشد.

امیدواریم مطالب فوق، مثمر ثمر بوده و توانسته باشد تفاوت موهای کرکی و ترمینال را برای شما بیان کرده باشد.منتظر مقالات و مطالب بعدی ما باشید و با نظرات مفیدتان ما را همراهی بفرمایید.

 

خرید لیزر موهای زاید ، خرید دستگاه لاغری ، خرید دستگاه کیوسوییچ ، خرید هایفو ، دستگاه آراف فرکشنال ، دستگاه لاغری نمسیس

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 8 میانگین: 5]
فروز صنعت فرنام
دیدگاه کاربران
1 دیدگاه
ارسال دیدگاه